Śtrona główna AMWP AMWP XVI edycja 2014/15 AMWP XVI edycja AKADEMICKIE MISTRZOSTWA WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO W WSPINACZCE SPORTOWEJ

AKADEMICKIE MISTRZOSTWA WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO W WSPINACZCE SPORTOWEJ

Email Drukuj PDF

W dniu 7 lutego 2015 w Rzeszowie odbyły się Akademickie Mistrzostwa Woj. Podkarpackiego we wspinaczce sportowej. Zawody pod egidą Zarządu Środowiskowego Akademickiego Związku Sportowego, organizowały dwa kluby uczelniane AZS: Politechniki Rzeszowskiej i Uniwersytetu Rzeszowskiego. Rywalizacja miała przede wszystkim wyłonić najlepsze podkarpackie uczelnie w roku akademickim 2014/2015. Mistrzostwa składały się z dwóch części: wspinaczki na trudność i wspinaczki na czas.

Pierwsza konkurencja została rozegrana na ściance wspinaczkowej Klubu Uczelnianego AZS Politechniki Rzeszowskiej. Na starcie pojawili się gospodarze, KU AZS Uniwersytet Rzeszowski, KU AZS PWSZ Tarnobrzeg i KU AZS PWSZ Krosno. Oprócz klasyfikacji uczelnianej, pozostali wspinacze z regionu mogli rywalizować w formule otwartej. Organizatorzy odnotowali w sumie ponad 50 zawodników, którzy w porannym bloku startowym mieli do pokonania 5 dróg. Krzystof Szalacha jako kompozytor dróg stanął na wysokości zadania co odzwierciedlały opinie zawodników. Sekwencje urozmaicały struktury wypożyczone na czas zawodów z CW Baltoro.

Wspinaczka na czas, to konkurencja, która w Rzeszowie utożsamiana jest ze ścianką wspinaczkową Centrum Sportu i Rekreacji Uniwersytetu Rzeszowskiego i właśnie tam odbyła się druga część zawodów. Uczestnicy mieli do pokonania 8-metrową pionową ścianę w jak najszybszym czasie i tam ostatecznie wyłoniono najlepszych wspinaczy sobotnich zmagań.

W kategorii uczelnianej kobiet najlepsza okazała się Benita Siepierska (AZS PRz), druga była Maria Hejnosz (AZS PRz), a trzecie miejsce zajęły Patrycja Krukowska (AZS PRz) i Justyna Murias (AZS UR). Wśród mężczyzn pierwsze miejsce zajął Jakub Stec (AZS UR), drugi był Michał Pietrucha (AZS PRz), a trzeci Tomasz Motyka (AZS UR). Znaczna przewaga zawodniczek Karola Kadyjewskiego zadecydowała o tym, że AZS Politechnika Rzeszowska wygrała klasyfikację uczelni. Podopieczni Arkadiusza Macha z niewielką stratą punktową wywalczyli drugie miejsce dla AZS Uniwersytetu Rzeszowskiego. Trzecie miejsce zajął PWSZ Tarnobrzeg, a czwarte PWSZ Krosno.

W kategorii Open wśród kobiet najlepsza była Monika Wierzejska (Frateris Przygoda) przed Magdaleną Konaszewską (UM Wrocław) i 12-letnią Anną Balicką (Rzeszowski Klub Wysokogórski). W kategorii pozauczelnianej najlepszym z mężczyzn bezkonkurencyjny był Szczepan Podolec (V-block RKW) przed Radosławem Jaroszkiem i Karolem Mazurem.

Mistrzostwa przeprowadzone zostały przy udziale środków Województwa Podkarpackiego.

Zawody były częścią obchodów jubileuszu 50-lecia Klubu Uczelnianego Akademickiego Związku Sportowego Uniwersytetu Rzeszowskiego, a nagrody dla najlepszych zawodników ufundowały firmy: Szkoła Wspinania Cruxwall, LUZ Sports Wear, Zipline, Sklep Górski Elbrus i Świat Zieleni.

Dziękujemy wszystkim zawodnikom za wzięcie udziału w imprezie. Duże podziękowania należą się również wszystkim, którzy pomagali przy organizacji przedsięwzięcia.